Nowe przepisy stanowią że osoba chcąca legalnie wykonywać loty na paralotniach w Polsce musi posiadać państwowy dokument zwany Świadectwem Kwalifikacji Pilota. Aby przystąpić do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji Pilota kandydat musi przejść szkolenie w certyfikowanych ośrodkach szkolenia. System szkolenia do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji Pilota podzielono na III Etapy:
Etap I - Pilot wykonuje 20 lotów niskich do wysokości 100 metrów. W czasie tego etapu głównie uczymy się techniki startu i lądowania, utrzymania kierunku i zmiany kierunku lotu stosownie do warunków i wysokości.
Etap II - Pilot wykonuje 10 lotów wysokich na wysokości powyżej 100 metrów. W czasie tego szkolenia pilot pogłębia umiejętności manewrów o zakręty 90, 180 i 360 stopni oraz minimum jednej techniki lotu ze zwiększonym opadaniem.
Etap III - Pilot wykonuje 10 lotów w warunkach żaglowych i termicznych. W czasie tego etapu pilot doskonali technikę lotów żaglowych i zachowania w turbulentnych warunkach termicznych. Celem szklenia jest także wykorzystanie warunków żaglowych i termicznych do przedłużania czasu i długości lotu.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji Pilota jest: 1. Odbycie III Etapów Szkolenia Praktycznego w Certyfikowanym Ośrodku Szkolenia 2. Wylatanie 6 godzin łącznego czasu nalotu w tym min 3 lotów żaglowych każdy po minimum 30 minut długości i trzech lotów termicznych każdy po minimum 40 minut długości lotu w ramach Certyfikowanej Szkoły Latania 3. Zaliczenie wykładów w ramach Certyfikowanej Szkoły Latania z następujących dziedzin: Prawo Lotnicze, ogólna wiedza o paralotni, osiągi i planowanie lotu, zasady lotu, procedury operacyjne, łączność,meteorologia, ogólne bezpieczeństwo lotów.
|