Zajęcia edukacyjne z regionalizmu. W roku 2001 obok tradycyjnego zwiedzania rozpoczęliśmy w nowym sektorze Zajęcia Edukacyjne z Regionalizmu, które nazwaliśmy Muzealnymi ścieżkami Edukacyjnymi. Na początek wybranych zostało pięć najbardziej dla tego miejsca charakterystycznych tematów: Malarstwo na szkle - ukryte pod hasłem "Mistrz i uczeń" "Jak to ze lnem było" "Od ziarna do chleba" "Orawskie zabawki szmaciane" "Ozdoby z bibuły" 1. Malarstwo na szkle zostało wybrane ze względu na jego ważną rolę w kulturze ludowej regionu. Chałupa orawska, jej izba biała, to przede wszystkim "listwa", którą zawsze wieńczył rząd obrazów na szkle malowanych. Zajęcia "Mistrz i uczeń" odbywają się w Galerii Stanisława Wyrtla i prowadzone są przez samego artystę. Tematem tych zajęć jest poznanie historii malarstwa na szkle, jego tradycji, a także praktyczne poznanie tajników samej techniki malowania. Biorąc aktywny udział w tych zajęciach uczestnik pod kierunkiem artysty samodzielnie maluje obraz na szkle, zachowując tradycyjne reguły powstania takiego obrazu. Czas trwania zajęć 2 godz. Materiały i narzędzia zapewnia organizator. Uczestnik zabiera namalowany przez siebie obraz wielkości 18x24 cm oprawiony w drewnianą ramę. Cena: 25,-zł od 1 osoby 2. O wyborze tematu "Len" zadecydowała jego istotna rola w gospodarce dawnej Orawy. Len uprawiano tu ze względu na jego szerokie zastosowanie - wyrabiano z niego płótno, robiono powrozy i wytłaczano tak bardzo potrzebny w gospodarstwie domowym olej. W każdej orawskiej chałupie znajdowały się narzędzia służące do obróbki lnu, natomiast warsztaty tkackie posiadali jedynie bogaci gospodarze - zwani knopami. Etapy obróbki lnu oraz produkcję płótna i oleju lnianego można na proponowanych warsztatach oglądać, ale przybywa się tu głównie po to, aby len rafać, czesać, miądlić i ze słomy lnianej uzyskać gotową nić. Zajęcia trwają 2-3 godz. Surowce i narzędzia zapewnia organizator. Cena: 10,-zł od 1 osoby 3. Dawna Orawa, to także "czarny chleb" i "moskol" wypiekany przez każdą gospodynię. Stąd temat "Od ziarna do chleba". W trakcie zajęć uczestnicy młócą cepami, czyszczą ziarno na przatakach, mielą je na żarnach, następnie zarabiają ciasto i przygotowują posiłek z "czarnej" i " białej" mąki w formie "moskoli" lub tradycyjnej kluski. Potrafią więc samodzielnie przyrządzić najprostszy posiłek. Zajęcia odbywają się pod nadzorem instruktorów ubranych w odzienie, w jakie na co dzień ubierali się nasi przodkowie. Zajęcia trwają 2-3 godz. Surowce i narzędzia zapewnia organizator.
Cena: 12,-zł od 1 osoby . 4. "Orawskie zabawki szmaciane" to powrót do dzieciństwa naszych prababć. Podczas zajęć dzieci zapoznają się z dawnymi rodzajami zabawek a także samodzielnie wykonują z gałganków zabawki przytulanki. Wykonane pod okiem instruktorki lalki dzieci zabierają na własność. Zajęcia te dają dzieciom dużo radości i satysfakcji z własnych umiejętności. Zajęcia trwają 2-3godz. Materiały i narzędzia zapewnia organizator.
Cena: 10,-zł od 1 osoby 5. "Ozdoby z bibuły"- zajęcia te zorganizowano nawiązując do tradycyjnego sposobu dekorowania pomieszczeń papierowymi kwiatami. Wnętrza chałup orawskich przyozdabiano pająkami i kwiatami z bibuły. Na komodzie lub na stole w "świetnicy" ustawiano domowy ołtarzyk na którym obok figurek świętych stały "pióra" lub "bukrety" z bibuły. Obrazy wiszące na ścianach również dekorowane były takimi ozdobami. Zajęcia trwają 2 godz. Materiały i narzędzia zapewnia organizator. Wykonane przez uczestników ozdoby kwiatowe przechodzą na ich własność.
Cena: 10,-zł od 1 osoby SPRAWY ORGANIZACYJNE
1. Udział w Zajęciach Edukacyjnych z Regionalizmu należy zgłaszać telefonicznie nr tel. (0-18) 285 27 09 lub osobiście w godz. 9.00-14.00 z podaniem nazwy szkoły, klasy, ilości osób, nazwiska opiekuna grupy oraz numeru telefonu. 2. Umówiony termin należy potwierdzać na dwa dni przed przyjazdem na zajęcia. 3. Zajęcia Edukacyjne z Regionalizmu prowadzimy z grupami liczącymi od 10 do 20 osób. 4.Zajęcia odbywają się w godz. 9.00-15.00 w dniach od poniedziałku do piątku lub innym ustalonym terminie. Powodów wprowadzenia Muzealnych Ścieżek Edukacyjnych było kilka: ożywienie działalności Muzeum, promowanie tradycyjnej wytwórczości, wskazanie na Skansen jako na miejsce spotkań z tradycją i kulturą oraz tworzącymi ją ludami, wyjście naprzeciw programowi regionalizmu realizowanemu w szkołach, zagospodarowanie nowego sektora zgodne z intencją jego twórców, wzbudzenie zainteresowania tradycyjnym rzemiosłem ludzi młodych, tak aby wychować następców, którzy będą kultywować tradycję zachowanie tożsamości i znajomość własnej wartości w związku z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej, zwiększenie dochodów własnych Muzeum. |